Povzetek
- Meje manj tveganega pitja alkoholnih pijač (1 merica je 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače).
- Vsako pitje alkohola prinaša tveganje za zdravje.
- Pitje alkoholnih pijač lahko vodi v zasvojenost z alkoholom.
- Zdravljenje zasvojenosti je dolgotrajno in težko, potrebna je doživljenjska abstinenca, pri tem pa ne trpi le zasvojenec, ampak tudi njegovi bližnji in okolica.
Alkohol je snov, ki bistveno vpliva na možgane, spremeni delovanje telesa in vpliva na psihofizične sposobnosti. Uživanje alkohola lahko močno zaznamuje posameznika, njegovo družino in družbo, kronična uporaba pa lahko privede do zasvojenosti. Poraba alkohola je v Sloveniji med najvišjimi v Evropi, posledično je to izjemno velik javnozdravstveni problem, saj so med prebivalci pogoste bolezni in nesreče povezane s pitjem alkohola.
Standardne enote in meje manj tveganega pitja alkoholnih pijač
1 enota alkoholne pijače vsebuje 10 gramov alkohola. Različne alkoholne pijače pa imajo različno vsebnost alkohola glede na količino. 10 gramov alkohola tako vsebuje:
- 1 deciliter vina.
- 2,5 decilitra piva.
- 0,3 decilitra žgane pijače.
Vsako pitje alkoholnih pijač prinaša določena tveganja za zdravje, vendar lahko resnejše posledice pitja alkoholnih pijač omejiš, v kolikor upoštevaš smernice manj tveganega pitja. Te smernice se razlikujejo glede na spol. Za zdravega odraslega moškega manj tvegano pitje alkohola predstavlja do 14 meric alkohola na teden oziroma ne več kot 2 enoti dnevno (npr. steklenica piva na dan) in ne več 5 enot ob eni priložnosti. Za odrasle zdrave ženske manj tvegano pitje alkohola predstavlja 7 enot na teden oziroma ne več kot 1 enota dnevno in ne več kot 3 enote ob eni priložnosti. Ob tem naj bi dan ali dva v tednu popolnoma abstinirali od alkohola.
Tvegano in škodljivo pitje alkohola
Tvegano pitje alkoholnih pijač je tisto pitje, pri katerem obstaja verjetnost, da bo uporabnik zaradi pitja utrpel posledice. Pri čezmernem pitju se kratkoročno poveča tveganje za:
- Poškodbe in nesreče doma, na delovnem mestu ali v prometu.
- Motnje ritma srca.
- Nasilje.
- Nesoglasja.
- Samomorilnost.
- Slabše miselne in telesne sposobnosti.
Dolgoročno pa se poveča tveganje za:
- Okvaro jeter, želodca, trebušne slinavke.
- Povišan krvni tlak.
- Popuščanje srca.
- Možgansko kap.
- Bolezni živčevja.
- Duševne motnje (motnje spomina, živčnost, potrtost, nespečnost, demenca, …).
- Zasvojenost z alkoholom.
- Rakave spremembe v grlu, požiralniku, ustih, jetrih, debelem črevesju, dojki, …
- Motnje spolnosti.
Škodljivo pitje alkoholnih pijač je tisto pitje, pri katerem se določene posledice že izražajo, vendar še ni prisotna zasvojenost z alkoholom.
Visoko tvegano opijanje predstavlja vsako uživanje alkohola, ki ni znotraj okvirjev manj tveganega pitja alkohola in kjer moški zaužijejo več kot 6 enot ob eni priložnosti oziroma ženske zaužijejo več kot 4 enote ob eni priložnosti. Pogostost uživanja se poveča, posameznik pa je na poti k zasvojenosti.
Zasvojenost od alkohola lahko določimo pri posamezniku, pri katerem so bili v zadnjem letu izpolnjeni vsaj trije od spodaj naštetih pojavov:
- Višja toleranca, zaradi katere je za doseganje enakega učinka potrebna vedno večja količina alkohola.
- Abstinenčne težave, ki se pojavijo ob prekinitvi pitja alkohola in prenehajo s ponovnim zaužitjem alkohola.
- Uživanje alkoholnih pijač v večjih količinah in dlje časa kot je posameznik nameraval.
- Neuspešni poskusi prenehanja pitja alkohola.
- Vedno več časa, ki ga posameznik porabi za pitje alkohola in za okrevanje po pitju.
- Opuščanje družbenih, delovnih in družabnih aktivnosti zaradi uživanja alkohola.
- Nadaljevanje pitja alkohola kljub škodljivim posledicam, ki jih pitje alkohol povzroča.
Abstinenca
Abstinenca od alkoholnih pijač je povsem normalno vedenje in pomeni, da posameznik nikoli, ob nobeni priložnosti ne pije alkohola. Abstinenca je tudi izjemno pomembna za določene ranljive skupine in sicer za nosečnice, doječe mame, otroke in mladino, bolnike z nekaterimi boleznimi, ob jemanju zdravil in ob udeležbi v prometu. Popolna abstinenca se priporoča tudi za ljudi, ki so v preteklosti že imeli resnejše težave zaradi uživanja alkoholnih pijač ali pa imajo te težave sedaj.
Na cesto vedno le 0.0
Zaradi prometnih nesreč, ki jih povzročijo alkoholizirane osebe, vsako leto v povprečju umre 75 oseb. V kolikor uživaš alkoholne pijače, bodi toliko odgovoren, da na cesto ne greš pod vplivom alkohola. Tudi če je samo 500 metrov do doma, je dovolj, da se naredi katastrofa, ki bo uničila življenje tebi in še marsikomu drugemu.
Pod vplivom alkoholnih pijač se ne gre na cesto ne peš, ne s kolesom, ne s skirojem, še manj pa z motorjem ali avtom. Edino sprejemljivo prevozno sredstvo v takšnem stanju je taksi. Ali pa če imaš ob sebi nekoga, ki je trezen oziroma če lahko pokličeš osebo, ki je trezna in te pride iskat. Če je denar za alkohol, če je denar za razne vstopnine za koncerte, žure, klube, … potem mora nekje v denarnici ostati denar za taksi. Na cesto vedno le kadar si 0.0.
Ali piješ preveč?
S klikom na spodnjo povezavo te bo preusmerilo na vprašalnik o uporabi alkoholnih pijač. Vprašalnik je anonimen, zato lahko odgovarjaš povsem iskreno.
https://www.nalijem.si/vprasalnik_za_samooceno_pitja/vprasalnik/
Kam se lahko obrneš za pomoč?
V Sloveniji imamo veliko ustanov in nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s problematiko alkoholizma. Če si sam žrtev alkohola ali je alkohol prisoten v tvoji družini, lahko s klikom na spodnjo povezavo najdeš lokacije, ki so na voljo posameznikom, ki se borijo z alkoholom ali pa trpijo zaradi zasvojenosti bližnjega.
https://www.sopa.si/kam-po-pomoc/viri-pomoci/nevladne-organizacije/
Več o alkoholu pa si lahko prebereš na:
https://www.sopa.si/dejstva-o-alkoholu/
https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/190506_-_policy_brief.pdf
https://www.nijz.si/sl/podrocja-dela/moj-zivljenjski-slog/alkohol