Študenti lahko zdravstvene storitve koristijo, če so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje. Vselej, ko obiščejo zdravnika oz. uveljavljajo katero drugo zdravstveno storitev ali pravico, morajo imeti pri sebi kartico zdravstvenega zavarovanja ali začasno potrdilo, ki nadomešča kartico zdravstvenega zavarovanja.Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za otroke, ki so zavarovani kot družinski člani in se šolajo v Republiki Sloveniji na srednji, višji ali visoki šoli ali po programu izobraževanja odraslih ter so dopolnili 18. let starosti, pridobiva podatek o njihovem šolanju prek neposredne povezave z evidencama udeležencev izobraževanj na teh šolah oz. po programu izobraževanja odraslih, zato zanje ni več potrebno prilagati potrdil o šolanju v Republiki Sloveniji.
Izjema velja za otroke, ki so zavarovani kot družinski člani, in so dopolnili 18 let starosti ter se šolajo v tujini. Ti morajo območni enoti ali izpostavi ZZZS za vsako šolsko oz. študijsko leto od dopolnjene starosti 18 let do dopolnjene starosti 26 let predložiti potrdilo o šolanju.
Urejenost svojega zdravstvenega zavarovanja je mogoče preveriti na spletnih straneh ZZZS ali prek SMS sporočila.
Obisk zdravnika v ZDŠ v primeru, ko le ta ni vaš izbrani zdravnik
Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja določajo, da lahko zavarovana oseba uveljavlja zdravstvene storitve pri izbranem zdravniku. Izjemoma lahko pri drugem zdravniku uveljavlja le nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč!
Nujno zdravljenje vključno z nujno medicinsko pomočjo tako obsega: Ohranitev življenjsko pomembnih funkcij, zaustavljanja večjih krvavitev oz. preprečitev izkrvavitve; Preprečitev nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja, ki bi lahko povzročilo trajne okvare posameznih organov ali življenjskih funkcij; Zdravljenje šoka; Storitve pri kroničnih boleznih in stanjih, katerih opustitev bi neposredno in v krajšem času povzročila invalidnost, druge trajne okvare zdravja ali smrt; Zdravljenje vročinskih stanj in preprečevanje širjenja infekcije, ki bi utegnila voditi do septičnega stanja;
Zdravljenje oz. preprečitev zastrupitev; Zdravljenje zlomov kosti oz. zvinov ter drugih poškodb, pri katerih je nujno posredovanje zdravnika; Zdravila s pozitivne liste, ki so predpisana na recept za zdravljenje navedenih stanj; Nujne prevoze z reševalnimi vozili in drugimi vozili v teh primerih.
Katera so nujna stanja v zobozdravstvu
Močan zobobol, to je huda stalna bolečina, ko analgetik ne pomaga; akutna infekcija, to je vnetje, ki se kaže kot oteklina, oteženo požiranje in/ali odpiranje ust, kar lahko spremlja povišana telesna temperatura; močnejša krvavitev po odstranitvi zoba ali zaradi poškodbe; poškodbe v področju zob in ustne votline.
Protetične storitve (popravilo protez, ponovno cementiranje izpadlih prevlek,…) in izdelava stalnih zalivk NE SPADAJO POD NUJNE STORITVE.
Na koga se obrnem, če potrebujem nujno zobozdravstveno pomoč
Če potrebujete nujno pomoč, je najbolj zaželeno, da se naročite pri svojem osebnem zobozdravniku, ki najbolje pozna vaše težave. Če je ta odsoten, se oglasite v dežurni ambulanti vsak dan od ponedeljka do četrtka dopoldan od 6.30 do 10.00 ter popoldan od 13.00 do 16.00 ure in ob petkih od 6.30 do 11.00. Ob sobotah, nedeljah in praznikih (od 8.00 do 12.30) poiščite nujno zobozdravstveno pomoč v ZD Ljubljana, Metelkova ulica 9, Ljubljana, tel.št. 01 472 37 18.
Kdaj obiskati zdravnika?
Za obisk osebnega zdravnika se je potrebno predhodno naročiti, razen v primerih, ko gre za nujni primer oziroma nenadno in nepričakovano poslabšanje bolezenskega stanja ali poškodbe.
Obisk zdravnika specialista je mogoč le po dogovoru s svojim osebnim zdravnikom ali po njegovem napotilu.
Če je izbrani osebni zdravnik odsoten, ga nadomešča drug zdravnik Zdravstvenega doma za študente, ki v času odsotnosti nudi le nujno potrebne storitve.
Kdaj obiskati dežurno ambulanto?
Dežurna ambulanta je namenjena izključno nudenju nujne medicinske pomoči in nujnega zdravljenja oz. neodložljivih zdravstvenih storitev. Vse ostale pravice iz zdravstvenega zavarovanja uveljavljate pri svojem osebnem zdravniku, primeru njegove odsotnosti pa pri njegovem nadomestnem zdravniku.
Stanja, ki po pravilih ZZZS in stroke veljajo za nujna:
nudenje nujne medicinske pomoči v primeru življenjske ogroženosti,
oskrbo večjih ran, zvinov in zlomov in poškodb, ki potrebujejo specialistično obravnavo,
zdravljenje in preprečevanje nenadnih bolezenskih stanj in usodnih poslabšanj kroničnih bolezni oz. stanj, ki bi povzročila trajno okvaro organov ali njihovih funkcij,
storitve za preprečevanje širjenja okužb, ki bi lahko povzročile septično stanje,
zdravljenje bolezni in storitve, ki so z zakonom opredeljene kot obvezne,
predpis zdravil vezanih na zgoraj našteta stanja.
Kdaj je potrebno zdravstvene storitve plačati ali doplačati?
Kot plačnik zdravstvenih storitev boste obravnavani:
če kartica zdravstvenega zavarovanja ni veljavna ali če kartice nimate seboj,
če v dežurni službi zahtevate storitve, ki niso nujne,
če dobite recept za zdravilo, ki je na t.i. "negativni listi",
če dobite "beli recept", bo potrebno v lekarni zdravila plačati.
če obiščete samoplačniško ambulanto.
Le kadar potrebujete nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč, jo imate pravico dobiti, tudi če kartice zdravstvenega zavarovanja nimate pri sebi in ne da bi od vas terjali vnaprejšnje plačilo. Vse potrebno pa morate seveda urediti pozneje, sicer račun za opravljene storitve plačate sami.